Dlaczego warto pić sok z imbiru?

Sok imbirowy działa jak naturalny antybiotyk. Pomaga przy wszystkich przeziębieniach górnych dróg oddechowych i katarach. Imbir wspomaga system odpornościowy organizmu, a kiedy mamy infekcję, może pomóc nam w walce z nią. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, a nawet antyseptyczne.

Co jest wartościowego w imbirze?

Imbir leczniczy jest cenną rośliną, której właściwości lecznicze stosowane są już od tysięcy lat. Najprawdopodobniej pochodzi z Melanezji, ale praktycznie nie występuje w naturze. Należy do rodziny imbirów (Gingeraceae) i jest uprawiany w wielu częściach świata, w tym w Indonezji, Tajlandii, Nepalu, Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Zawiera związki, które nadają mu wiele cech promujących zdrowie. Substancją biologicznie czynną występującą w imbirze jest zazwyczaj gingerol, który jest odpowiedzialny za ostry smak, olejki eteryczne, a nawet oleożywice we wszystkich roślinach. Aromat imbiru uwalniany jest głównie przez olejki zwane gingiberols. Substancje te zachowują działanie właściwości lecznicze niektórych roślin. Sok imbirowy:

  • jest silnym przeciwutleniaczem,
  • środkiem bakteriobójczym,
  • działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Wspiera walkę z bólem w zakresie chorób reumatycznych i może być pomocny przy migrenie i skurczach menstruacyjnych. I nawet z bólami zębów.

Jak się przygotowuje sok imbirowy?

Sok imbirowy jest cenny jako naturalny roztwór na przeziębienia. Do przygotowania syropu potrzebne jest 35 dkg świeżego imbiru, tak samo dobrze jak 2 cytryny i miód. Nacisk położony jest na złuszczanie i tarcie imbiru. Następnie do imbiru wlać 1 litr ciepłej wody użytkowej, dodać sok związany z dwoma cytrynami, a na koniec dodać kilka łyżek stołowych związanych z miodem. Należy uważać, aby nie dodawać miodu do ciepłej wody do użytku domowego, ponieważ przy temperaturze powyżej 60 stopni wiele z jego właściwości regenerujących traci się. Domowej roboty sok z imbiru (https://www.bee.pl/symbio-sok-z-imbiru-nfc-bezposrednio-wyciskany-500-g-bio_p999662.html) nie nadaje się do długotrwałego przechowywania i powinien być pity w ciągu kilku dni. Niektóre osoby piją go bezpośrednio (3 łyżki stołowe 3 razy dziennie) lub dodają do niektórych herbat.

Sok imbirowy – jakie są jego właściwości zwykle?

Sok imbirowy nie tylko zatrzymuje ciepło, ale ma również właściwości pocące. Jest to naturalny antybiotyk, który skutecznie zwalcza wszystkie korzystne bakterie. Dodatkowo zwalcza stany zapalne spowodowane procesami zachodzącymi w organizmie. Zwiększa to również przepływ krwi. Sok jest bogaty w witaminy.